PKN Orlen przejmuje PGNiG Prezes UOKiK podjął decyzję

Wolą Skarbu Państwa jest tak zmieniać legislację, żeby do tej fuzji doszło- dodał. Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos, jak zapowiada PKN Orlen, będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu. Zaznaczył, że dla koncernu istotna jest stabilność produkcyjna i dalszy rozwój branży petrochemicznej. Połączenie nastąpi z dniem jego wpisania do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez sąd rejestrowy właściwy dla siedziby PKN Orlen.

Uchwała w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu została podjęta zgodnie z prawem

W wydanym w środę orzeczeniu sąd drugiej instancji oddalił ich apelację i tym samym podtrzymał wyrok z czerwca ub.r. ORLEN zawarł dwuletnią umowę na zaopatrzenie w gaz ziemny polskich spółek Grupy Saint-Gobain, jednego z największych producentów materiałów budowlanych w kraju i na świecie. Maksymalny wolumen dostaw przewidziany kontraktem to 2,6 TWh gazu.

W miejscu spalonego centrum Marywilska 44 powstanie osiedle? Reakcja spółki

Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. I obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych. PUN oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln dol. Umożliwi to bardzo szybki zwrot z inwestycji, który szacowany jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji.

Chcieli oszczędzić, tankując w Polsce. Rachunek w tysiącach euro

  1. Orlen w komunikacie giełdowym poinformował, że Sąd Okręgowy w Płocku I Wydział Cywilny w jednym z postępowań postanowił uchylić wniosek o uznanie jako nieważnej uchwały o przyłączeniu do grupy państwowej firmy PGNiG.
  2. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r.
  3. Emisja akcji połączeniowych, które trafią do dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG podwyższy kapitał zakładowy Orlenu.
  4. Zarząd PKN Orlen zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki w sprawie połączenia na 28 września.

W maju tego roku ORLEN zakończył uruchomiony pod koniec 2022 r. Proces integracji swojej działalności w Norwegii, konsolidując aktywa wydobywcze PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge. Obie spółki znalazły się w Grupie ORLEN w wyniku przejęcia przez koncern w Podgląd zysków Qualcomm za IV kwartał 2022 r. PGNiG Upstream Norway realizuje intensywny program dalszego wzrostu wydobycia. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uzyskał w czerwcu tego roku zgody administracyjne na zagospodarowanie ośmiu złóż. Łączna wielkość ich zasobów przypadająca na PUN przekracza 100 mln boe.

“Jestem zmęczony tym wielkim logo”. Inwestorzy pokochali cichy luksus

Dodał, że UOKiK może zdecydować, iż potrzebny będzie drugi etap analiz. Jego zdaniem jest prawdopodobne, że proces przejęcia zakończy się do połowy przyszłego roku. Orlen podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia PGNiG w lipcu 2020 roku. „Jesteśmy bardzo rozpędzeni, jeżeli chodzi o plany inwestycyjne, ale zabezpieczeni, jeżeli chodzi o finansowanie tych planów. Z nadzieją i optymizmem patrzymy w przyszłość, bo nasze inwestycje będą dawały nam znaczący zwrot” – oświadczył członek zarządu ds.

Skarb Państwa chce odkupić kopalnię Bogdanka. Padła kwota

Jesteśmy o tym przekonani, że to będzie z korzyścią dla wszystkich Polaków” – oświadczył. Według PKN Orlen, zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 270 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały. PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r.

Niedawno PUN wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowało o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog. Akwizycja KUFPEC przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych pod kontrolą PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe. Przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny, co wpisuje się w strategię ORLEN zakładającą maksymalizację produkcji gazu na potrzeby zaopatrzenia rynku polskiego i pozostałych krajów regionu. Wszystkie produkujące złoża, a w przyszłości także Eirin, mają połączenie z infrastrukturą pozwalającą tłoczyć wydobywany surowiec gazociągiem Baltic Pipe do Polski. ORLEN podpisał umowę sprzedaży udziałów w spółce Gas Storage Poland. Tym samym spełniony został warunek połączenia ORLEN i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się na połączenie spółki z Grupą Lotos, podobną zgodę wcześniej wyraziło 99 proc. Akcjonariuszy Grupy Lotos biorących udział w NWZ. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz PGNiG. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dow Jones pod ciśnieniem po Surging wczoraj wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG, warunkiem jest sprzedaż Gas Storage Poland, spółki zarządząjącej magazynami gazu należącymi do PGNiG. Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji była zgoda akcjonariuszy obu spółek. 10 października akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z Orlenem, na co wcześniej zgodzili się akcjonariusze Orlenu.

Zgodnie z decyzją UOKiK nowy koncern pozostanie właścicielem infrastruktury magazynowej gazu ziemnego. To, jak wszystko na to wskazuje, jeden z ostatnich akordów procedury przejęcia PGNiG przez Orlen. Zielone światło dał przejęciu list intencyjny podpisany w lipcu 2020 pomiędzy Orlenem a Skarbem Trump: Rozmowy handlowe w sprawie ostatnich pociągów Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez Orlen nad PGNiG. Według wcześniejszych zapowiedzi finalizacja przejęcia PGNiG przez PKN Orlen mogłaby nastąpić do końca 2021 roku. W tym samym czasie możliwe jest też zamknięcie transakcji przejęcia Grupy Lotos przez płocki koncern.

Akcji rafinerii w Gdańsku, a węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos w Polsce, zaś PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Pełnomocnik akcjonariuszy byłej Grupy Lotos Łukasz Roszko dodał, że szanuje rozstrzygnięcia obu instancji, ale w jego opinii sprawa nie została zbadana dogłębnie. Trzciński po ogłoszeniu orzeczenia przyznał, że sąd obiektywnie zbadał sprawę, i ocenił, że uchwała została przyjęta zgodnie z prawem.

Uchylenia uchwały domagali się akcjonariusze byłej Grupy Lotos. Po zakończeniu przejęcia KUFPEC, Grupa ORLEN będzie posiadał 94 koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje pod tym względem 5. Miejsce wśród firm działających na tym obszarze. Biorąc pod uwagę zasoby wydobywalne, które wyniosą ok. 400 mln boe, PUN będzie plasował się na 9.

Nawiązując do wyników finansowych Grupy Orlen za drugi kwartał tego roku, członek zarządu ds. Finansowych płockiego koncernu zaznaczył, że w związku z pandemią koronawirusa i jej skutkami dla gospodarki, „był to naprawdę prawdziwie covidowy kwartał”. Wskazał przy tym, iż najtrudniejsze pod tym względem były miesiące kwiecień i maj. — PKN Orlen czeka już tylko na decyzję sądu w sprawie rejestracji procesu połączenia z Grupą Lotos. Teraz najważniejsze będzie jak najszybsze wdrażanie zidentyfikowanych synergii — poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. PKN Orlen przyspiesza z realizacją planów przejęć.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NUVALI, CANLUBANG CALAMBA, LAGUNA

MAKATI AVE. COR. PASEO DE ROXAS, MAKATI CITY